وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات : تا پایان امسال، پوشش ارتباطی در جاده های اصلی و فرعی استان کرمان به 95 درصد افزایش یابد.

 

 

به گزارش روابط عمومی مخابرات منطقه کرمان ، مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در نشست بررسی وضع زیرساخت های ارتباطی استان کرمان، افزود: تا پایان امسال همه مسیرهای بالای 5 کیلومتر باید دارای پوشش ارتباطی باشند.

وی خاطرنشان کرد: 307 کیلومتر از جاده های اصلی استان کرمان به دلیل عدم اجرای تعهد اپراتور همراه اول، بدون پوشش همراه هستند. وی با اشاره به اینکه لینک های داخل شهری و جاده ای استان کرمان در برخی موارد مشکل دارند که با آنها آشنا هستم، گفت: به نظر می رسد که شبکه انتقال استان کرمان وضع مناسبی ندارد و وصله - پینه ای است.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اصلاح شبکه فیبر نوری در استان کرمان تاکید و عنوان کرد: همه شهرهای استان باید به حداقل دو فیبر نوری مستقل مجهز شوند.

آذری جهرمی گفت: در راستای بهبود ارتباطات حاشیه شهر (لیف) در استان کرمان، 370 کیلومتر فیبر نوری را ابلاغ کرده ایم و باید در سریع ترین زمان پیگیری شود. ابلاغ کرده ایم و باید در سریع ترین زمان پیگیری شود.

وی بر توسعه زیرساخت های ارتباطی در مسیر 27 کیلومتری کرمان – ماهان تاکید و تصریح کرد: مخابرات مشکل مالی ندارد و اجرای فیبر وظیفه شرکت زیرساخت است و نباید تکلیف خود را به بخش خصوصی واگذار کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه چرا باید یک پروژه که امکان اجرای آن در 45 روز وجود دارد را دو ساله اعلام کرد، گفت: شاخص های کیفی در استان کرمان پایین است و مشکل انتقال در این استان باید حل شود.
آذری جهرمی در ادامه گفت: فرصت دو هفته ای تعیین می شود تا با همکاری شهرداری برای ایجاد سایت های تلفن همراه اقدام شود و در صورت همکاری نکردن سازمان های مربوط، همه سایت ها را از استان کرمان جمع آوری خواهیم کرد.وی اعلام کرد: از فردا می توان نام نویسی برای تلفن ثابت در روستای الله آباد کرمان را آغاز و ظرف شش ماه آینده تلفن ثابت این مشترکان را به آنها واگذار کرد.

وی با بیان اینکه روند هماهنگ سازی بین دستگاهی در استان کرمان به خوبی پیگیری می شود، تاکید کرد: سال 96 سرمایه گذاری خوبی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کرمان انجام شد و 90 میلیارد تومان برای توسعه نقاط دسترسی اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط و گستردگی استان کرمان، تامین برق و نبود ظرفیت های انتقال برای دایر کردن این سایت ها دچار مشکل بودیم و این به معنای آن است که در حوزه زیرساختی و ظرفیت، انتقال نیاز به ارتقاء دارد.
وی با اشاره به اینکه شاید مخابرات در توسعه زیرساخت ها سستی کرده و شاید این سستی به دلیل کمبود اعتبارات بوده است، گفت: همه مکلف هستند مصوبات این جلسه را در زمان بندی تعیین شده به نتیجه برسانند و گزارش دهند.وی خاطرنشان کرد: موظف هستیم که مسائل مردم را در استان کرمان حل و ارتباط مناسب را برای آنها ایجاد کنیم.

همچنین در این نشست استاندار کرمان گفت: به دلیل مشکلات زیرساختی در حال حاضر تنها هشت درصد از ظرفیت اینترنتی این استان مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر محمدجواد فدائی بررسی وضعیت زیرساخت های ارتباطی استان کرمان افزود: استان کرمان در زمینه استفاده خانواده ها از اینترنت رتبه 30 کشور را دارد و بر اساس این آمار، یک استان بعد از کرمان قرار دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه پوشش تلفن همراه به شدت دراستان مشکل داریم، ادامه داد: در بخش دیتا و اینترنت نیز ظرفیت بالایی داریم اما به دلیل مشکلات انتقال، امکان استفاده از آن در استان وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع  در حوزه زیرساخت های ارتباطی 10 سال از سایر استان ها و تکنولوژی های جدید فاصله داریم.وی بیان کرد: درباره پوشش جاده ای استان کرمان نیز مقرر شد تا پایان سال جاری پوشش راه ها حداقل 95 درصد باشد و هیچ مسیری بیش از 5 کیلومتر فاقد پوشش نباشد.

وی اظهارداشت: همچنین مقرر شد در روستای الله آباد فراخوان ثبت نام تلفن ثابت توسط مخابرات داده شود و این شبکه ظرف شش ماه آینده در این منطقه راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه برای تمامی روستاهای استان که درخواست خط ثابت دارند نیز امکان ثبت نام در سایت مخابرات وجود دارد، گفت: همچنین مقرر شد در هر جا که مخابرات برای اجرای فیبر نوری از مردم، شرکت ها یا موسسات وجهی دریافت کرده، وجه مزبور را پس داده و فیبر مورد نظر را راسا با هزینه خود اجرا کند.
گفتنی است در این جلسه مهندس سید رهام حسینی حضور داشتند.ومسائل مربوط به مخابرات را موردبررسی وپیگیری قرار دادند.